Dilek Yarımadası Milliparkı

Dilek Yarımadası Miliparkı, Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasında kalan Dilek Yarım Adası, 500 milyon yıllık Menderes kütlesinin bir parçasıdır. Yarımada kuş uçuşu ortalama 20 km uzunluğunda 6 km genişliğinde kabarık şekillerin hakim olduğu yarımadada yer alan Dilek Dagı, Aydın Dağlarının batı uzantısını oluşturur. En yüksek yeri Dilek tepesi, Yarimada pek çok derin kanyonla ve vadiye bölünmüs akarsularla parçalanmis vahsi bir görünümü vardir. Bu kanyon ve vadiler çesitli hayvan ve bitki türlerinin barinagidir.

Milli park 19.05.1966 Yilinda, Ak dere ve Karine Orman Bölgesini de içine alarak Samsundagi Milli parki olarak ayrilmistir. Bugünkü alani 11.012 hektardir.Ortalama yüksekligi 600-650 metredir. En yüksek nokta ise dilek tepesi 1237 metredir..

Güzelçamlı Milli parki, flora (bitki) ve faunasiyla (hayvan) Türkiye’nin en zengin milli parkidir. Milli parkta; Hatay’dan baslayarak Türk–Rus sinirinda sonuçlanan Türkiye sahil seridinde yer alan bitki örtülerinden özellikle agaç ve agaççiklarin büyük bir kismi bu küçük yarimadada mevcuttur. Bu özellik yarimadanin jeolojik yapisiyla ilgilidir.

Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz kiyilarinin bitki örtüsünün tümünü bulmak mümkündür. Yarimadada kizilçam ve karaçam ormanlari yer aliyor. Orman alti ise agaçcik halinde ve içine girilmeyecek siklikta, türce zengin bir gelisme göstermis makilerle kaplidir.

Kizil çam ormanlari kiyinin hemen gerisinden baslar, tepelere dogru yamaçlara yayilir. Dilek ve Dayi oglu Tepesinde 900 metreden sonra kizil çam ormanlarinin yerini karaçam ormanlari aliyor. Bu vadilerde yüksek sicaklik ve nem isteyen kestane topluluklari ve bunlarin arasina yayilmis ihlamur kimi vadilerin içlerinde yer alan dona karsi hassas selvi ve dere içlerindeki doga çinari birlikleri hemen dikkati çeken türlerdir.

Benzer blog yazılarımız

Güzelçamlı Hakkında

İnce kumlu, tertemiz denizi, sakin ortamı ve bakir kalan doğasıyla tatilinizi rahat geçirebileceğiniz Kuşadası’nın incilerindendir Güzelçamlı…

İçmeler Koyu

İçmeler Koyu Dilek Yarımadası Milliparkının 1. inci koyudur. Millipark giriş kapısına 300 mt mesafededir…

Güzelçamlı Ulaşım

Güzelçamlı Beldesi, Aydın İli Kuşadası İlçesine bağlı, Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrili Kuşadası Körfezi’nin 23 km. güneyinde şirin bir …